Gdzie przyda się obuwie medyczne?
Zawód pielęgniarki i pielęgniarza jest bardzo trudny oraz wymagający. Nie chodzi tylko o obciążenia psychiczne i emocjonalne, ale pamiętajmy, że to wymagająca fizyczna praca.
Podczas gdy większość ludzi przechodzi od 3 do 4 km w ciągu całego dnia, pielęgniarki i pielęgniarze przechodzą średnio ponad 8 km w ciągu jednego ośmiogodzinnego dyżuru w szpitalu. Jest to w przybliżeniu 10.000 kroków. Stanowi to bardzo duże obciążenie dla stóp. Z każdym krokiem na piętę działa siła równa 1,25 ciężaru ciała. Ta siła oddziałuje też na:
- Kostki
- Kolana
- Plecy
- Kręgosłup
- Szyję
2.000.000 kroków rocznie
W czasie dyżuru pielęgniarka robi 10.000 kroków. Wiele osób twierdzi, że intensywne chodzenie jest przecież dobre dla zdrowia i kondycji. To prawda! Przy takim jednak przeciążeniu ważne są dwie rzeczy: odpoczynek dla nóg oraz komfortowe obuwie. Żle dobranie i zaprojektowane obuwie, przy takim przeciążeniu, może niestety prowadzić do wielu schorzeń. Warto pamiętać, że taki dzień pracy sprawia, że pielęgniarki przechodzą:
- ponad 50.000 kroków tygodniowo
- ponad 200.000 kroków miesięcznie
- ponad 2.000.000 kroków rocznie.
Tylko dobre obuwie potrafi uchronić pielęgniarkę przed bólem i problemami, wynikającymi z braku profesjonalnego obuwia podczas całodziennej pracy. Poniżej problemy zdrowotne, na jakie narażony jest personel służby zdrowia, gdy korzysta z niewłaściwego obuwia:
- Neuropatia obwodowa
- Zapalenie powięzi podeszwowej
- Ostrogi piętowe
Na ból i kontuzje narażone są również kostki, kolana, biodra, szyja i plecy. Dlatego tak ważne jest, aby personel medyczny używał medycznego obuwia zawodowego.
Na co zwrócić uwagę wybierając obuwie dla personelu medycznego
Carl Jung powiedział: "But, który pasuje na jedną osobę, uwiera inną". Nie ma jednego modelu obuwia dopasowanego do każdego człowieka. Będąc producentem obuwia, łatwiej byłoby nam posiadać jedną linię produkcyjną z uniwersalnym modelem butów właściwym dla każdej osoby. Jednak zajmując się konstrukcją i produkcją butów od wielu lat, wiemy, że to jest niemożliwe i niewłaściwe ze względu na specyficzną budowę każdej stopy. Zawsze but powinien być właściwie przystosowany i dobrany do stopy, a materiały do spodziewanego wysiłku w trakcie chodzenia.
Wyprodukowaliśmy już ponad 3.000.000 butów medycznych i profilaktycznych. Od 10 lat produkujemy także buty ortopedyczne dla pacjentów wymagających obuwia na miarę.
Wyprodukowaliśmy już ponad 5.000 ortopedycznych butów miarowych. To doświadczenie nauczyło nas, że przy wyborze i konstrukcji obuwia dla pacjenta oraz dla personelu medycznego kluczowe jest wzięcie pod uwagę stanu samej stopy. Poniżej najważniejsze elementy, które należy uwzględnić:
- Pronacja
- Wysokość łuku
- Kształt palców
PRONACJA
Pronacja to termin używany do opisania mechaniki stopy podczas stania, chodzenia lub biegania. Idealnie ciężar ciała powinien być zrównoważony na stopach, bez przechylania się do wewnątrz (nadpronacja) lub na zewnątrz (supinacja).
- Neutralna - pięta jest w stanie utrzymać pionowe ustawienie podczas ruchu.
- Nadpronacja - kostka ma tendencję do przetaczania się do wewnątrz podczas ruchu.
- Supinacja - kostka będzie się wywijać na zewnątrz.
Najprostszym sposobem określenia pronacji stopy jest kontrola własnych butów. Na podeszwie należy sprawdzić, w której części buty są najbardziej zużyte. Jeśli but jest noszony równomiernie w poprzek, pronacja jest neutralna. Jeśli but jest noszony po wewnętrznej stronie, stopa jest nadmiernie pronowana, a jeśli po zewnętrznej, stopa jest supinowana.
WYSOKOŚĆ ŁUKU
Wysokość łuku stopy jest bardzo istotna. Można ją określić samodzielnie. W tym celu poszukaj na wkładkach sowich butów obszarów, które są ciemniejsze niż reszta. Przyjrzyj się mu dokładnie i odpowiedz na dwa pytania:
- Czy odcisk stopy jest pełny?
- Czy istnieją na wkładce części, których stopa nie dotyka?
Jeśli odcisk stopy jest pełny, może to wskazywać na płaskostopie. Wtedy skonsultuj się z lekarzem. Wkładki dla osób z płaskostopiem wymagają mniejszego wsparcia łuku. Przed zakupem sprawdź, czy modele mają wkładkę profilowaną. W razie wątpliwości zapytaj sprzedawcę.
Jeśli badanie wskazuje, że na wkładce są miejsca, gdzie stopa nie jest odbita, możesz skorzystać z wkładek, które lekko będą wspierały łuk. Wtedy dobrą opcją jest zakup obuwia z wkładką profilaktyczną.
KSZTAŁT PALCÓW
Bez względu na kształt palców, ważne jest, aby miały one swobodę ruchu i oddychania. Duże palce u stóp są zazwyczaj największe. Ponad 70% ludzi ma właśnie taką stopę. Jednak u około 20% osób najdłuższym palcem jest palec drugi (zwany palcem Mortona). Dlatego bardzo ważne, aby dobrze rozpoznać kształt własnej sotpy i odpowiednio dopasować rozmiar obuwi i by zapobiec np. wrastaniu paznokci, modzelom i pęcherzom. Więcej o typach stopy można przeczytać w artykule https://kobieta.onet.pl/uroda/stopa-grecka-a-osobowosc-i-zdrowie/xnjl2de.
Po spstrawdzeniu samej stopy, równie ważne jest zwrócenie uwagi na cechy butów roboczych przeznaczonych dla personelu medycznego. Zadaj sobie takie pytania:
- Jak obuwie jest dopasowane?
- Czy obuwie jest antypoślizgowe?
- Podtrzymuje łuk stopy?
- Czy jest oddychające lub wodoodporne?
- Czy łatwo się je czyści?
- Czy posiada certyfikat CE?
Dopasowanie obuwia medycznego
JAK DOBRAĆ ROZMIAR BUTÓW MEDYCZNYCH?
Właściwy but powinien być dobrze dopasowany, nie za ciasny ani zbyt luźny. Ważne jest, aby uwzględnić opuchliznę stóp, która pojawi się pod koniec ośmio- lub dziesięciogodzinnego dyżuru. Dzięki temu można uniknąć podrażnień i otarć. Artykuł Harvard daje 10 rad, jak wybrać właściwy rozmiar obuwia.
SZEROKOŚĆ PRZEŚWITU NA PALCE
Oprócz właściwego dobrania rozmiaru obuwia, należy także zwrócić uwagę na szerokość przestrzeni wokół palców. Buty muszą zapewniać możliwość swobodnego poruszania palcami. Brak “luzu” w okolicach palców może powodować takie problemy:
- Skurcze
- Zapalenie
- Deformacje palców
- Pęcherze
- Modzele
- Nagniotki
- Wrastające paznokcie
- Siniaki i krwawienie
Palce stóp nie powinny być ściśnięte. Jest to szczególnie ważne dla wszystkich osób wykonujących pracę stojąco chodzącą oraz spędzających w obuwiu wiele godzin. Zbyt wąskie obuwie może “ rozleniwiać” , tj osłabiać pracę mięśni i ukrwienie stopy. Większa przestrzeń między palcami pozwala złagodzić lub odwrócić ten proces.
Obuwie Julex i Piumetta dedykowane dla osób, które mają szerszą stopę oznaczone jest ikoną:
PODPARCIE ŁUKU
Podparcie łuku stopy w obuwiu jest szczególnie ważne dla osób z płaskostopiem lub wysokim łukiem. Jeśli na łuk stopy wywiera się stały nacisk lub nie wywiera się go w ogóle, a nie jest on odpowiednio podtrzymywany, ból stopy jest tylko pierwszym z problemów, które się pojawią. Problemy te będą przenosić się na kostki, kolana, biodra, a nawet dolną część pleców.
Pielęgniarka z płaskostopiem powinna zdecydować się na buty z wkładką o niższej wysokości łuku. Im wyższy jest łuk, tym wyższa powinna być wkładka, aby zapewnić właściwe podparcie. Osoby cierpiące na tę dolegliwość powinny wykonywać ćwiczenia, które mogą złagodzić ból i nacisk na stopę wynikający z niewłaściwego podparcia łuku. Jednocześnie dobrym, a dla personelu medycznego koniecznym, uzupełnieniem codziennych ćwiczeń jest noszenie profesjonalnego obuwia medycznego.
TYP OBUWIA A PRONACJA
Aby wybrać najlepszy rodzaj obuwia dla naszej stopy należy pamiętać o tym, o czym pisaliśmy powyżej:
- Pronacja
- Wysokość łuku
- Kształt palców
Osoby o neutralnej pronacji powinny wybierać buty neutralne, które nie mają elementów stabilizujących, ale pozwalają stopie zginać się i poruszać bez prowadzenia.
Nadpronatorzy powinni wybierać buty stabilizujące lub kontrolujące ruch. Buty te są zaprojektowane z dodatkowym wsparciem w podeszwie środkowej, aby zapobiec przetaczaniu się stopy, a tym samym kostki, do wewnątrz.
Osoby z supinacją powinny wybierać buty o większej amortyzacji.
ODPORNOŚĆ NA POŚLIZG
Jak pokazują najnowsze badania NIHR, pracownicy NHS (National Health Service) noszący obuwie antypoślizgowe są mniej narażeni na poślizgnięcia i upadki w pracy niż osoby noszące własne buty. Badanie wykazało, że profesjonalne obuwie może znacznie zmniejszyć ryzyko urazów w placówkach służby zdrowia. Szczegóły badania dostępne na stronie NIHR.
Mokre podłogi mogą do upadków, kontuzji i obrażeń. Podeszwy antypoślizgowe pomagają na zapobieganie takim sytuacjom na najbardziej niebezpiecznych powierzchniach - linoleum i płytkach, które są powszechnie stosowane w szpitalach, gabinetach kosmetycznych. Wybierając obuwie warto zwrócić uwagę, czy podeszwa wykonana jest z materiału antypoślizgowego. Ma to szczególne znaczenie w służbie zdrowia.
Obuwie Julex i Piumetta spełniające te kryteria oznaczone jest ikoną:
ATESTY BUTÓW MEDYCZNYCH
Obuwie zawodowe musi być zgodne z prawem krajowym i europejskim. Najważniejszym aktem prawnym jest ustawa o wyrobach medycznych uchwalona w dniu 20 maja 2010 r. Mówi, że buty szpitalne powinny należeć do kategorii IIa, IIb i III. Produkty na naszej stronie internetowej oznaczone znakiem CE. Producent Julex posiada niezbędną dokumentację potwierdzającą właściwości antypoślizgowe, antystatyczne i antybakteryjne wybranych modeli obuwia.
Buty medyczne damskie lub męskie czy sportowe?
Co raz pracownicy służby zdrowia wybierają obuwie sportowe jako obuwie medyczne. Buty sportowe mają konstrukcję przeznaczoną do innych funkcji niż klapki zaprojektowane dla sektora medycznego. Praca personelu medycznego to tzw. praca stojąco-chodząca. Dyżur trwa 8 a czasami 12 godzin. Wkładki w butach sportowych zapewniają komfort średnio tylko przez 6 godzin, podczas gdy wkładki stosowane w butach lekarskich i pielęgniarskich są zaprojektowane tak, aby zapewnić komfort przez cały czas trwania dyżuru w szpitalu.
Wygodne obuwie medyczne damskie
W naszym sklepie internetowym oferujemy obuwie medyczne firmy Julex.W 2022 najlepiej sprzedające się buty medyczne damskie oraz obuwie medyczne damskie to:
Buty Medyczne Damskie Piumetta Jasno Niebieskie 6264
Klapki Medyczne Damskie Piumetta Jasno Zielone 6264
Klapki medyczne damskie Piumetta białe 6268
Klapki medyczne damskie Piumetta białe 6266
Najlepsze obuwie medyczne męskie
Zapraszamy do sklepu internetowego. W sklepie oferujemy najlepsze produkty oraz szeroką ofertę popularnych modeli męskich. Gwarantujemy bezpieczeństwo zakupów:
Buty medyczne męskie Anatomico 4101
Buty medyczne męskie Anatomico 4102