Bezpieczeństwo, wygoda i komfort
Częste stanie i chodzenie w ciągu ośmiogodzinnego dyżuru obciąża stopy personelu medycznego. Lekarze, terapeuci i pielęgniarki muszą pokonywać duże odległości w ciągu dnia pracy. Potrafią zrobić ponad 10.000 kroków na jednym dyżurze. Przemierzając kilometry na każdego dnia po twardym, nierównym podłożu narażają się na przenoszenie drgań i wibracji na układ kostno-stawowy. Właściwe obuwie zawodowe ma kluczowe znaczenie dla komfortu personelu medycznego. Najlepsze obuwie medyczne zapewnia stopie komfort podczas długich dyżurów w szpitalu. Często problemy zdrowotne tj. ból kręgosłupa lub ręki może być efektem używania niewłaściwych butów.
Kupując profesjonalne obuwie medyczne dla sektora opieki zdrowotnej, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, które chcielibyśmy omówić bardziej szczegółowo poniżej.
Klapki medyczne damskie
Wybór odpowiedniego medycznego obuwia wymaga uwzględnienia kilku aspektów. Z jednej strony ważne jest zaspokojenie potrzeb stóp (efekt amortyzacji, podparcie łuku stopy itp.), a z drugiej strony należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo pracy. Ponieważ wymagania stawiane obuwiu zależą od profilu zawodowego i zakresu wykonywanych czynności, cechy wymagane od medycznego obuwia roboczego również mogą się znacznie różnić w zależności od osoby.
Łatwe do czyszczenia
Krew, wydzielina z ran, wymiociny - w ramach opieki pielęgniarskiej nad osobami chorymi i starszymi personel medyczny ma codziennie kontakt z potencjalnie zakaźnymi płynami ustrojowymi. Nierzadko odzież medyczna i buty medyczne ulegają skażeniu i muszą być czyszczona i dezynfekowana. Dotyczy to oczywiście także medycznego obuwia roboczego. Przy zakupie obuwia roboczego warto sprawdzić, czy obuwie medyczne jest łatwe do czyszczenia i czy można je poddawać działaniu środków dezynfekujących. Warto rozważyć buty medyczne z mikrofibry.
Antypoślizgowa podeszwa
Aby uniknąć upadków, ważne jest, aby podeszwa była dobrze wyprofilowana, o dużej powierzchni i antypoślizgowa. Podeszwy antypoślizgowe pomagają na zapobieganie wypadkom na powierzchniach powszechnie stosowanych w szpitalach np. kafelki, terrakota i linoleum. Obuwie medyczne damskie Julex spełnia te kryteria.
Oddychające materiały
Aby pot wydzielany przez stopy nie pozostawał w bucie, ważne jest, by obuwie robocze było wykonane z oddychających materiałów. Jako materiał na cholewki i wkładki dominuje naturalna skóra. Jednak coraz szerzej stosujemy także materiał Mikrofibra. Mikrofibra to “sztuczna skóra". Mikrofibra jest najbardziej zaawansowaną technologicznie skórę syntetyczną i od kilku lat staje się głównym materiałem na cholewki.
Obuwie medyczne a amortyzacja
Stopa często musi wytrzymywać ogromne obciążenia podczas codziennej pracy w medycynie, a pięta w szczególności ma za zadanie amortyzować duże obciążenia przy każdym kroku. Jest oczywiste, że powinno być ono w miarę możliwości wspierane przez profesjonalne obuwie medyczne. Z tego powodu wysokiej jakości obuwie medyczne jest zwykle wyposażone w podeszwę amortyzującą, która zmniejsza nacisk na stawy i kręgosłup poprzez redukcję intensywności obciążeń występujących podczas chodzenia. Pomimo efektu amortyzacji buty medyczne damskie muszą zapewniać stabilizację oraz stały kontakt z podłożem.
Buty zdrowotne - co to znaczy?
Powszechnie uważa się obuwie z wkładką anatomiczną za obuwie zdrowotne. W ostatnich latach ortopedzi coraz częściej tłumaczą, że anatomicznie uformowane wkładki nie są wskazane dla wszystkich. Zdrowa stopa w rzeczywistości nie potrzebuje anatomicznej wkładki. Dlatego określenie obuwie zdrowotne coraz częściej stosowane jest do obuwia wykonanego na indywidualne potrzeby pacjenta.
Podsumowując, jeśli masz problem ze stopą, to albo potrzebujesz indywidualnych wkładek, albo indywidualnego obuwia ortopedycznego.
Na szczęście zajmujemy się także produkcją wkładek ortopedycznych i obuwia ortopedycznego, zatem potrafimy dobrać właściwy rodzaj obuwia dla Twojej stopy.
Unikanie przemoczenia
Obuwie medyczne damskie tak jak wszystkie buty potrzebuje całego dnia, aby naprawdę wyschnąć. Dlatego najlepiej jest używać dwóch par obuwia medycznego na zmianę. Dzięki temu buty będą miały czas, aby w ciągu 24 godzin oddać całą wilgoć. Warto także korzystać z dobrej jakości skarpet. Polecamy skarpety wykonane z wełny lub mikrofibry, które zwiększają higienę w butach. Lepiej jest unikać bawełny lub utrzymywać jej zawartość procentową na jak najniższym poziomie.
Jak odpocząć po dyżurze?
Po pracy należy dać stopom odpocząć. Warto kilka razy w tygodniu chodzić po domu boso. To pozwoli z jednej strony na odpoczynek stopom, mały trening i wpłynie na zdrowie stóp. Poniżej prosty zestaw ćwiczeń, który poprawi zdrowie stóp.
1. Chodzenie na palcach i chodzenie piętach - przez minutę chodzisz z podniesionymi palcami, a przez drugą minutę z uniesionymi piętami w górze.
2. Podnoszenie stopami małych przedmiotów - bosą stopą próbuj podnosić z podłogi małe przedmioty np. klocki lego, koraliki, klucze.
3. Pięta - palce - Siedząc na krześle oprzyj stopy płasko na podłożu. Następnie podnoś palce i pozostaw piętę opartą na podłodze. Powtórz tym razem podnosząc piętę i opierając palce na podłożu.
4. Alfabet. Siedząc podnieś prawą stopę i rysuj w powietrzu litery alfabetu przez minutę. Następnie zamień stopę.
Atesty butów medycznych
Obuwie medyczne powinno odpowiadać krajowym przepisom praw. Modele medyczne na stronie internetowej posiadają certyfikat CE. Julex udostępnia dokumentację potwierdzającą właściwości antystatyczne, antybakteryjne i antypoślizgowe produkowanych butów.
Jak dobrać rozmiar butów medycznych?
Rozmiar buta może ulec zmianie nawet w wieku dorosłym z powodu dysmorfii stopy lub masy ciała. Z tego powodu przed zakupem obuwia medycznego dobrze jest przymierzyć je po dłuższym chodzeniu lub staniu, ponieważ stopa lekko puchnie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nowe buty nie będą prawidłowo dopasowane.
Odpowiedni model butów
W szpitalach, służbie zdrowia i szeroko pojętym sektorze opieki zdrowotnej jako buty medyczne wykorzystywane są różne modele obuwia. Coraz częściej widzimy, że wykorzystuje się obuwie, które nie jest przeznaczone do użytku profesjonalnego. My sugerujemy wybieranie certyfikowanego obuwia dedykowanego dla służby zdrowia. Poniżej opisujemy główne rodzaje butów medycznych:
Obuwie robocze na sale operacyjne
Na sali operacyjnej wymagane jest obuwie, które można sterylizować w autoklawach w temperaturze do 134°C podobnie jak narzędzia chirurgiczne. Obuwie można poddawać sterylizacji po każdym zabiegu, dzięki temu jedna chodaków może być wykorzystywana przez kilka osób.
Buty robocze dla służb ratunkowych
Dla ratowników medycznych wskazane jest obuwie ochronne ze stalowymi noskami. Obuwie takie jest wskazane dla stanowisk pracy, na których stopy mogą być narażone na zagrożenia mechaniczne związane ze spadającymi przedmiotami lub transportem pacjentów.
Najlepsze klapki medyczne damskie 2022
W naszym sklepie internetowym oferujemy szeroki wybór obuwia medycznego. Wybierz z oferty: wygodne drewniaki, chodaki, klapki w różnych modelach i kolorach.
Buty Medyczne Damskie Piumetta Jasno Niebieskie 6264
Klapki Damskie Piumetta Jasno Zielone 6264
Klapki damskie Piumetta białe 6268
Klapki medyczne damskie Piumetta białe 6266
Najlepsze obuwie medyczne męskie 2022
Zapraszamy do sklepu internetowego. W sklepie oferujemy najlepsze produkty oraz szeroką ofertę popularnych modeli męskich. Gwarantujemy bezpieczeństwo zakupów: